Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'my_enqueue_scripts' not found or invalid function name in /home/xp90001/domains/diamondzebra.pl/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 307
Działo Gatlinga - Diamondzebra

Działo Gatlinga

Prototypy wielolufowych karabinów M134 , montowanych dzisiaj w nowoczesnych, potężnych smigłowcach czy samolotach miały swój początek w 1861 roku. Ich konstruktorem był Richard Gatling. Człowiek ten chciał stworzyć szybkostrzelny karabin i łatwy do ponownego przeładowania. Późniejsze, nieco ulepszone wersje tej broni gromiły żołnierzy w czasach I wojny światowej, zostały jednak wyparte na rzecz łatwiejszych w transporcie CKMów jak np. MG42 podczas drugiej wojny światowej. Koncepcja wielolufowości powróciła wraz z działkiem Vulcan. Wtedy to kilka luf było potrzebne, żeby strzelający z zawrotną prędkością karabin się nie przegrzewał, nie psuł. M134 Minigun sprawdził się natomiast już w wojnie wietnamskiej, będąc chyba bronią groźniejszą od napalmu, a na pewno równie przerażającą. Dzisiejsze działa tego typu wystrzeliwują do 6 tysięcy pocisków na minutę, a ich zasięg nie przekracza 1200 metrów. Wadą tych konstrukcji są jednak słabe warunki balistyczne amunicji do takich karabinów oraz długi czas „rozkręcania” się takiej maszyny, co w konieczności szybkiego reagowania na polu bitwy może skończyć się fatalnie.

Hej! Pracuje w jednej z dużych korporacji jako specjalistka od social mediów i public relations, dlatego dość sprawnie poruszam się w tym świecie, postanowiłam prowadzić tego bloga aby nieco przybliżyć wam świat mediów!

Dodaj komentarz